اخبار و مقالات

طلا هندی

طلا هندی

طلای هندی

زیورآلات طلایی در گذشته جزء مهمی از زندگی زنان هندی بوده‌ اند. اهمیت اکسسوری‌ های طلایی در زندگی یک زن هندی نشان از تعداد هدایا و طلاهایی است که در مناسبت‌ های مختلف دریافت می‌ کند. حتی زنان فقیر هندی نیز از زیورآلات مختلف برخوردارند. تزئین بانوان هندی با جواهرات نه تنها یک سنت است، بلکه ارزش‌های فراوانی برای هر زیورآلاتی که آنان می‌پوشند، وجود دارد. زیرا طراحی آن‌ها از الهام‌بخشی از نقوش و سبک‌ های بسیار سنتی استفاده می‌کند.

رسم و نقاشی‌ های سنتی هندی همچنان در صنایع مختلف این کشور کاربرد و محبوبیت زیادی دارند. یکی از ویژگی‌های برجسته طلای هندی استفاده از طرح‌های سنتی این جامعه است. در بیشتر گردنبندها و سربندهای هندی از این طرح‌ها استفاده می‌ شود. این ویژگی طلای هندی را به یک صنعت قدرتمند و منحصر به فرد تبدیل کرده است، زیرا بر خلاف طرح‌های مدرن که پایه و اساس مشابهی دارند، طلای هندی را فقط در هند می‌توان یافت.

طلای هندی چیست؟

طلای هندی به دلیل تزئینات سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی مختلف، در سرتاسر جهان بسیار محبوب است. مردم در هر کجا که هستند، دوست دارند با استفاده از جواهراتی با طراحی پیچیده از هند، ظاهری بدیع به شخصیت خود ببخشند. طلای هندی به‌ویژه برای هماهنگی با لباس‌های مجلسی عروس ساخته می‌شود.

تم و رنگ طلا و جواهرات نقش اساسی در ایجاد طرح‌های پیچیده این زیورآلات دارند. برای افزودن جذابیت به زیورآلات هندی مانند گردنبند‌های زنانه، از الماس و جواهرات مختلف دیگر بر روی طلا استفاده می‌شود. طرح‌های معروف جواهرات در نقاط مختلف هند، تنوع زیادی به جواهرات هندی در دو سبک سنتی و مدرن بخشیده‌اند.

ویژگی‌ های طلا هندی

طرح‌ها و طرز تزئین جواهرات در هند بسیار متنوع است و هر ایالت دارای فرهنگ خاص خود است. در هند، جواهرات به عنوان ارمغانی از ارزش‌های سنتی قدیمی استفاده می‌شوند. هر جواهری که توسط زنان هندی استفاده می‌شود، دلیل و فلسفه خاص خود را در فرهنگ و سنت آن‌ها دارد. طلا و جواهرات هندی علاوه بر افزایش زیبایی زنان هندی، نماد قدرت و ثروت بی‌حدی است که صاحب آن‌ها می‌شود. در واقع، طلا و جواهرات هندی با زنان هندی ارتباط عمیقی دارند.

طلا هندی

طلای هندی بزرگ و حجیم

طلاهای هندی، علاوه بر عیار بالا، ویژگی‌های دیگر نیز دارند. اکثر طلاهای هندی بسیار سنگین، ضخیم و پهن هستند که این ویژگی در زیورآلات کشورهای عربی نیز مشاهده می‌شود. البته طلاهای مدرن و ظریف هندی نیز وجود دارند که به تازگی در بین زنان هندی بسیار محبوب شده‌اند، اما باز هم در مقایسه با طلاهای مدرن ایرانی و کشورهای غربی، ضخامت و اندازه بزرگ‌تری دارند. بزرگ بودن ابعاد زیورآلات هندی نیز مرسوم‌ترین ویژگی طلاهای هندی است.

رنگ طلایی و براق طلای هندی

رنگ زرد پررنگ، یکی از ویژگی‌های بارز طلاهای هندی می‌باشد. این رنگ زرد زیبا به دلیل استفاده از طلا با عیار بالا، به عنوان مثال 22 و 24 عیار، بدست می‌آید. در میان مردم هند، رنگ زرد بسیار محبوب است و بیشتر از رنگ‌های دیگر مانند رزگلد و سفید استفاده می‌کنند. بنابراین، زرد و براق بودن طلا، یکی از ویژگی‌های ممتاز طلاهای هندی است.

قیمت طلا هندی

قیمت طلای هندی در مناطق و شهرهای مختلف هند متفاوت است. در مناطق فقیر نشین، قیمت طلای هندی کمتر است. دلیل این امر به دلیل درآمد پایین این قشر از مردم است و آن‌ها مجبورند طلای ارزان‌تری را تهیه کنند. عیار طلای هندی در این مناطق معمولاً 14 است. در برابر آن، در مناطق اعیان نشین هند، طلا با قیمت و عیار بالاتری به فروش می‌ رسد.

همچنین، نوع و سبک زیورآلات هندی نیز بر قیمت آن‌ها تأثیرگذار است. به عنوان مثال، زیورآلاتی که با میناکاری تزئین شده‌اند، قیمت مناسب‌ تری دارند زیرا از مواد ارزان‌تری ساخته شده‌اند. اما طلاهایی که در آن‌ها از سنگ‌های قیمتی استفاده شده است، به طبع قیمت بالاتری دارند. بنابراین، قیمت طلای هندی بسته به منطقه و نوع زیورآلات متفاوت است.

انواع طلا هندی

طلای هندی به دلیل رنگ زرد، اندازه بزرگ و براق بودن خود، شهرت دارد. این ویژگی‌ها در تمامی طلاهای هندی یافت می‌شود. طلاهای هندی بسته به مناطق و شهرهای مختلف، طراحی و مدل‌های متنوعی دارند. در ادامه، شما با انواع طلاهای هندی آشنا خواهید شد:

طلای ملیله کاری هندی ( Filigree )

یکی از طرح‌های رایج طلای هندی ، ملیله‌کاری است که در واقع شاخه‌ای از هنر فلزکاری می‌باشد که در آن با مفتول‌ های نازک نقره یا طلا زیورآلات منحصر به فردی را طراحی می‌کنند. این کار در عین ظرافت و دقت انجام می‌گیرد.

طلا و جواهر کندان ( Kundan  )

یکی از طرح‌های رایج در طلاهای هندی، ملیله‌کاری است که در واقع یک شاخه از هنر فلزکاری است. در این هنر، با استفاده از مفتول‌های نازک نقره یا طلا، زیورآلات منحصر به فردی طراحی می‌شود. این کار با ظرافت و دقت بالا انجام می‌شود.

جواهرات میناکاری هندی ( Meenakari )

در دنیای فشن، میناکاری جزو محبوب‌ترین روش‌های طراحی طلا است، زیرا به طلای معمولی طرح و رنگ خاصی می‌بخشد. این سبک طلا، قیمت مناسبی دارد و برای افرادی که به دنبال روزمره بودن و مد هستند، گزینه‌ی مناسبی است. بیشترین استفاده از این سبک طلا در استان راجستان و سایر مناطق شمالی هند دیده می‌ شود.

طراحان طلا به گونه‌ای کار می‌کنند که در ابتدا ممکن است فکر کنید روی طلا سنگ‌های قیمتی کار شده است، اما سپس متوجه می‌شوید که رنگ‌های خاصی را به زیبایی کنار هم قرار داده‌اند. این سبک بسیار متنوع است و از طلای ارزان تا گران‌قیمت همگی را شامل می‌شود. حتی در زیر طلای این طرح‌ها، میناکاری نیز انجام می‌شود تا حس خوب و دلپذیری را برای فردی که از این طلا استفاده می‌کند، به ارمغان آورد.

جواهرات هندی کادا ( Kada )

جواهرات به این طریق تولید می‌شوند که به صورت جفت و در دو حالت توپر و توخالی در دسترس هستند. در این طرح، طلا هندی بر روی قسمت داخلی با طرح گل و بر روی قسمت خارجی با الماس تراش نخورده پوشیده می‌شود و در انتها با شکل‌های مختلف حیوانات مانند فیل با تنه‌های در هم تنیده تزئین می‌شود. این سبک جواهرات به عنوان بهترین هدیه برای مراسم عروسی شناخته می‌شود.

جواهرات هندی طرح طاووس

یکی از طرح‌های محبوب در زیورآلات هندی، ملیله‌کاری است که در واقع یک شاخه از هنر فلزکاری است. در این هنر، با استفاده از مفتول‌ های نازک نقره یا طلا، زیورآلات منحصر به فردی طراحی می‌شود. این کار با ظرافت و دقت بالا انجام می‌ شود.

در دنیای مد، میناکاری جزو محبوب‌ترین روش‌های طراحی طلا است. این روش به طلای معمولی طرح و رنگ خاصی می‌ بخشد. سبک طلای میناکاری قیمت مناسبی دارد و برای افرادی که به دنبال روزمره بودن و مد هستند، گزینه‌ی مناسبی است. بیشترین استفاده از این سبک طلا در استان راجستان و سایر مناطق شمالی هند دیده می‌شود. طراحان طلا به گونه‌ای کار می‌کنند که در ابتدا ممکن است فکر کنید روی طلا سنگ‌های قیمتی کار شده است، اما سپس متوجه می‌شوید که رنگ‌های خاصی را به زیبایی طلا اضافه کرده‌اند.

طلا هندی

جواهرات هندیNATH 

حلقه بینی یا نات، انواع مختلفی دارد که در یک طرف بینی قرار می‌گیرد و نماد تعهد و وجود شوهر است. این حلقه‌ها در مدل‌های ساده یا با سنگ دار وجود دارند و به عنوان جواهرات عروس شناخته می‌شوند.

کمربند طلا هندی  Oddiyanam

زیورآلات کمر هند جنوبی با استفاده از الماس‌های گل رز، زمرد و یاقوت‌های کابوشون زیبا شده‌اند. در این طرح طاووس‌ها، گل‌ها، جوانه‌ها و برگ‌ها در یک تقارن کامل با یکدیگر ترکیب شده‌اند. دادن هدیه‌ی طلا به شکل کمربند Oddiyanam جزو لاینفک اکسسوری‌های عروس محسوب می‌شود.

جواهرات گوش هندی Karanphool 

محبوب‌ترین جواهر برای گوش در شمال هند، Karanphool نام دارد. در این جواهر، نقش گل در مرکز قرار می‌گیرد و با استفاده از انواع زیورآلات با عنوان ژومکا به شکل زنگ، به طور جداگانه پوشیده می‌شود. این جواهرات در هر منطقه از هند، با توجه به فرهنگ آن منطقه، تزئینات خاص خود را دارند. پیرسینگ طـلا، یکی از محبوب‌ترین اکسسوری‌های زنان هندی است.

جواهرات تزئین مو Jadanagam

در جنوب هند، عروس‌ها برای تزئین موهای بافته شده خود از طلایی به نام Jadanagam استفاده می‌کنند. طرح‌های این نوع زیورها برگرفته از مارکبری است که موهای بافته شده را در برمی‌گیرد و سپس با گل و جوانه پوشیده می‌شوند.

پابند هندی Paizeb

انواع مختلفی از پابند طلا در مناطق مختلف هند استفاده می‌شود. پابند پایل، گجرا، سانکلا، چنجار، گولوسو و کاپاپو چند نمونه از این موارد هستند که در اطراف آن‌ها از سنگ‌های آویز استفاده می‌شود.

تزئینات بازو Vanki

وانکی به عنوان زینت بازو با طراحی‌های خاص، شبیه به مارهای پیچ خورده یا پرندگانی مانند طاووس و طوطی روی بازو بسته می‌شود. در دو طرف قسمت انتهایی وانکی، یک آویز با نقوشی مانند گل‌ها وجود دارد و این طرح‌ها بسیار منحصر به فرد هستند.

کلام آخر

سبک جواهرات هند در دوران سلطنت‌ های گوناگون متفاوت بوده است. هر امپراطوری سبک طلا و جواهر مخصوص به خود را داشته است. به عنوان مثال، امپراطوری مغول علاقه بسیار زیادی به سنگ‌های قیمتی داشت و در حالی که امپراطوری راجپوت طلاهای حکاکی شده و رنگی را ترجیح می‌ داد. امروزه طلا و جواهر معاصر در کشور هند بر اساس طرح‌های مدرن، اغوا کننده و اصول زیبایی شناختی استوار است، به طوری که مصنوع طلا برای استفاده در زندگی شهری نیز مناسب باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *