اخبار و مقالات

راهنمای خرید زنجیر طلا خاص

زنجیر خاص

راهنمای خرید بهترین زنجیر طلا 

در این راهنما، علاوه بر اینکه انواع مدل‌ های زنجیر خاص و عیارهای متفاوت آنها را معرفی می‌ کنیم، قصد داریم درباره چند جنبه دیگر زنجیرها نیز مطالبی را برایتان توضیح دهیم. در ادامه مطلب، با کبیری گلد همراه باشید تا درباره‌ ی قفل زنجیر، نرم بودن سطح، طول، ضخامت و استحکام مدل‌ های مختلف زنجیرها آگاه شوید.

درباره انواع زنجیر طلا

زنجیر طلا ممکن است از طلای جامد (۱۸ عیار)، روکش طلا یا طلای نوردشده ساخته شود. طلای جامد، که در بسیاری از زیورآلات استفاده می‌شود، ارزشمند و مشهور است. روکش طلا به این صورت انجام می‌شود که زنجیر از جنس یک فلز دیگر ساخته می‌شود، اما در نهایت با یک لایه طلا مذاب روکش می‌شود تا به فرمی شبیه به زنجیر طلا واقعی دست یابد. اما به دلیل استفاده از فلز غیرطلا، ارزش آن کاهش می‌یابد. همچنین طلای نوردشده با قرار دادن ورقه‌های طلا روی یک فلز پایه (معمولاً نقره) تولید می‌شود. ارزش طلای نوردشده کمتر از طلای جامد و بیشتر از روکش طلا است.

البته زنجیر طلا می‌تواند به صورت توخالی نیز ساخته شود. در این صورت، زنجیر به شکل یک لوله تهیه می‌شود تا حجم طلا مورد استفاده در زنجیر کاهش یابد. زنجیرهای توخالی با ارزان‌ تر و سبک‌ تر بودن، اما دارای استحکام کمتری هستند.

عیار زنجیر طلا خاص

عیار طلا در واقع نشان‌ دهنده میزان طلا در مصنوعات است که شما خریداری می‌ کنید. برای روشن‌ تر شدن، یک مثال می‌ آوریم: به عنوان مثال، زنجیر طلا ۱۸ عیار به این معنی است که ۱۸ بخش از جمع کل ۲۴ بخش زنجیر از طلا تشکیل شده و ۶ بخش باقیمانده از فلزات دیگر است.

باید بدانید که طلا طبیعتاً یک فلز نرم است و در صورت استفاده برای ساخت جواهرات و زیورآلات، ممکن است به شکل‌هایی تغییر کند. به همین دلیل، برای افزایش سختی و استحکام مصنوعاتی که از طلا ساخته می‌شوند، معمولاً فلزات دیگری به آنها اضافه می‌شود. مس، نقره و پلاتین از جمله این فلزات هستند. به این ترتیب، هر چه میزان فلزات دیگر در مصنوعات طلا بیشتر باشد، عیار زنجیر طلا پایین‌تر و همچنین قیمت آن کمتر است. و البته، هر چه میزان طلا در زنجیر بیشتر باشد، عیار آن بالاتر و ارزشمندتر خواهد بود. به عنوان مثال، ۱۴ بخش از زنجیر طلا ۱۴ عیار طلا خالص می‌باشد و ۱۰ بخش باقیمانده (از کل ۲۴ بخش) شامل فلزات دیگر است. این به معنای داشتن ۵۸.۳% طلا خالص در این زنجیرهاست. در ادامه راهنمای خرید زنجیر طلا، به معرفی انواع مختلف زنجیرها پرداخته‌ ایم.

انواع و مدل‌های مختلف زنجیر طلا

گردنبندهای زنجیری که از فلزات مختلف مانند پلاتین، نقره استرلینگ و طلاهای رنگی ساخته می‌ شوند، در طرح‌ ها و مدل‌ های گوناگونی برای خانم‌ ها و آقایان موجود است. در ادامه، انواع و مدل‌ های متنوعی از زنجیرهای طلا را معرفی خواهیم کرد.

زنجیر لنگری (Anchor chains)

حلقه‌های دو طرفه به صورت مرتب کنار یکدیگر قرار می‌ گیرند تا به زنجیر ظاهری قوی و غیرقابل شکست ببخشند. این طرح الهام گرفته شده از لنگر کشتی است و مدل رایج آن هم زنجیر تخت است که دارای ظاهری شیک و زیباست.

زنجیر بافت حصیری (Basketweave)

همانگونه که از نام این زنجیر مشخص می باشد، طرحی شبیه بافت حصیری دارد که در سبدها به کار می رود.

زنجیر طلا

زنجیر خاص

زنجیر مهره‌ای/توپی (Bead chains)

توپ‌های کوچک با استفاده از سیم‌ های ظریف به یکدیگر متصل شده و شکلی شبیه به تسبیح شکل می‌ گیرند. این مدل به عنوان زنجیر توپی شناخته می‌ شود، که ممکن است بین توپ‌ ها فاصله واضحی داشته باشد یا همه مهره‌ ها به یکدیگر متصل باشند.

زنجیر اسپیگا

این زنجیر به شکلی بسیار ظریف و پیچیده ساخته شده است. از حلقه‌ های بیضی‌شکل پیچ‌خورده تشکیل یافته است که باعث می‌شود برآمدگی آن شبیه یک قیطان طلایی نرم به نظر برسد.

زنجیر ونیزی/ زنجیر باکس (Box chains/Venetian Chain)

دانه‌های مربعی کوچک در یکدیگر قفل می‌شوند و شکلی شبیه جعبه می‌ سازند. نمونه‌ های باریک و ظریف زنجیرهای ونیزی بسیار مرسوم و رایج هستند و اغلب به همراه آویز مورد استفاده قرار می‌ گیرند. این زنجیرها بسیار نرم و زیبا هستند. علاوه بر این‌ ها، مقاومت و استحکام بسیار بالایی هم دارند و از این‌ رو، بین دوستداران طلا از محبوبیت بسیاری برخوردار هستند.

زنجیر بیزانتین (Byzantine chains)

یکی دیگر از انواع زنجیر طلا، زنجیرهای بیزانتین است. در این زنجیرها، سیم‌ های طلایی با ظرافت و زیبایی زیادی در هم تنیده و پیچیده شده‌ اند و ظاهری رمانتیک به آن بخشیده‌ اند. این زنجیر ممکن است از حلقه‌ های دایره‌ ای یا بیضی تشکیل شده باشد. در این طراحی، حلقه‌ ها با ظرافت در کنار هم چیده شده‌ اند و برخلاف ظاهرش، ساخت بسیار آسانی دارد.

زنجیر حلقه‌‌ ای (Link Chain)

زنجیر حلقه‌ ای همان‌گونه که از نامش پیداست با حلقه‌ های متعدد ساخته می‌ شود. این حلقه‌ ها ممکن است دایره‌ای یا بیضی باشند و یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ ترین مدل‌ های گردنبند زنجیری است. گاهی ممکن است زنجیر حلقه‌ ای با لنگری اشتباه گرفته شود. زیرا در هر دو مدل از حلقه‌ های در هم تنیده برای تشکیل زنجیر استفاده می‌ شود. در برخی از مدل‌ های زنجیرهای لنگری، حلقه‌های دو حفره‌ای و برخی دیگر، تک‌ حفره‌ ای هستند.

زنجیر تسمه‌ای (Curb Chain)

این زنجیر شبیه نمونه حلقه‌ ای است با این تفاوت که سطح حلقه‌ ها به طور کامل تخت و صاف می باشد.

زنجیر فیگارو (Figaro Chain)

فیگارو نیز همچون مدل تسمه‌ای سطح تخت و صاف دارد. اما برخلاف آن اندازه حلقه‌ها با هم برابر و یکدست نیست. زنجیر فیگارو از چندین زنجیر کوتاه‌ تر ساخته می‌ شود که با هم تشکیل یک زنجیر بزرگ را می‌دهند.

زنجیر خاص حلقه‌ اینفنیتی (Infinity Link Chain)

همانگونه که از نام این زنجیر می‌ توانید حدس بزنید، از اتصال حلقه‌ های بی‌نهایت (اینفنیتی) تشکیل شده است. این حلقه شبیه عدد ۸ انگلیسی است که در حالت افقی، نمادی برای بی‌نهایت محسوب می‌شود.

زنجیر امگا (Omega Chain)

این زنجیر با بقیه نمونه‌های یاد شده در بالا متفاوت است. در ساخت آن هیچ حلقه یا مهره‌ ای به هم وصل نشده است. زنجیر امگا از فلز نرم و صاف تشکیل شده است. قسمت داخلی این زنجیر را سیم‌ های به هم تنیده شده یا شبکه‌ ای فلزی تشکیل داده‌اند. همین بخش داخلی به انعطاف‌پذیری زنجیر کمک شایانی می‌کند و به همین خاطر است که امگا یک زنجیر بسیار مستحکم محسوب می شود. البته ممکن است این زنجیر به جای گرد بودن، تخت هم باشد. در این حالت سطح نرم و صاف دارد که نور را خیلی خوب بازتاب می‌ دهد. به همین علت درخشندگی خیلی زیادی داشته و برای مهمانی‌ های شب مناسب است.

زنجیر طلا

زنجیر خاص

زنجیر تیغ ماهی (Herringbone Chain)

یک زنجیر فلزی پهن و مسطح که قسمت های چسبیده به هم دارد. تکه‌ های کوچک فلز به شکل هفتی در کنار یکدیگر چیده شده‌ اند تا شکلی شبیه به تیغ ماهی را تداعی کنند. بزرگ‌ ترین مشکل و عیبی که این زنجیر دارد این است که به راحتی پیچ می‌ خورد. از آن جا که همه قسمت های زنجیر صاف و نازک هستند، اگر زنجیر را کمی محکم‌تر از معمول بکشید ممکن است خم و دفرمه شود.

زنجیر پانتر (Panther Link Chain)

زنجیر پانتر اغلب یک سطح صاف دارد. که در قسمت روی آن گویا چندین آجر روی هم چیده شده‌ اند. پانتر در زبان انگلیسی «یوزپلنگ» معنی می‌ دهد و احتمالا با خودتان فکر می‌ کنید به آجر چه ربطی دارد! در حقیقت طرح نهایی این زنجیر یادآور خال‌های یوزپلنگ است. زنجیر پانتر اغلب به صورت سه ردیفی است اما بعضا در پهنای ضخیم‌تر و ردیف‌های بیشتری هم ارائه می‌شود.

زنجیر خاص پاپ‌ کورن (Popcorn Chain)

طراحی این زنجیر همان‌طور که از نامش مشخص است، شبیه پاپ‌کورن است. این زنجیرها از اتصال چندین قطعه فلزی هم‌اندازه تشکیل می‌شوند و انعطاف‌پذیری قابل قبولی هم دارند. این قطعات ممکن است به صورت مسطح، گرد یا فرورفته به هم وصل شوند. همچنین لازم به یادآوری است که همه این قطعات فلزی توخالی هستند.

زنجیر رولو (Rolo Chain)

رولو چِین از حلقه‌های دایره‌ای یا بیضی که همه آنها یک اندازه هستند، تشکیل شده است. در ظاهر، این زنجیرها شبیه نمونه‌های لنگری هستند؛ با این تفاوت که رولو چین ضخامت بیشتری دارند و بخش زیرین حلقه‌ ها مسطح است.

زنجیر طنابی (Rope Chain)

این زنجیر از حلقه‌های بیضی‌شکل تشکیل شده است و به‌گونه‌ای در هم تنیده‌اند که مارپیچی به‌نظر می‌رسد و در نهایت شبیه یک طناب است. زنجیر طنابی بسیار قدیمی بوده که استحکام و دوام زیادی دارد و به همین خاطر، همچنان مورد توجه مردم قرار دارد. برخی از نمونه‌های این زنجیر، برش الماسی دارند که درخشش و زیبایی خیره‌کننده‌ای به آنها می‌بخشد.

زنجیر سنگاپوری (Singapore Chain)

این زنجیر برای درخشش طبیعی زیبای خود شهرت دارد. سبک آن کلاسیک است و از الیاف طلا درست می‌شود که به هم بافته شده‌اند. کل زنجیر حالت پیچ‌خورده دارد.

استحکام مدل‌های مختلف زنجیرهای طلا

در قسمت قبلی مدل‌های مختلف زنجیرهای طلا را معرفی کردیم و در مورد دوام و استحکام هر کدام برایتان توضیح دادیم. اما به طور کلی، در بین تمام انواع زنجیر، زنجیرهای کابلی، فیگارو و مارینر محکم‌تر از همه هستند. به این خاطر که دانه‌های این زنجیرها به‌شکل جداگانه لحیم می‌شوند و انعطاف‌پذیری بالائی دارند. همچنین، به این خاطر که نقطه‌ای برای خمیدگی ندارند، به‌راحتی شکسته نمی‌شوند و دربرابر خم‌کردن، پیچاندن، تا کردن یا گره‌خوردن بسیار مقاوم هستند.

در بالا در بخش عیار طلا توضیح دادیم که طلا ذاتا فلزی نرم است كه برای سفت و سخت‌شدن آن برای ساخت زیورآلات، معمولا فلزهای دیگری مثل مس، نقره و پلاتین به آن اضافه می‌كنند؛ بنابراین، هر چه قدر طلای به کار رفته در ساخت یک زنجیر کمتر باشد، زنجیر محکم‌تر و مقاوم‌تر خواهد بود. دلیلش هم وجود فلزات دیگری است که از طلا سخت‌تر هستند.

با این تفاسیر، استحکام و دوام زنجیر ۱۴ عیار از زنجیر طلای ۱۸ عیار بیشتر است. به همین خاطر برای استفادۀ روزمره گزینه مناسب‌تری به‌شمار می‌رود. اما از طرفی، طلای ۱۸ عیار خیلی دیرتر از رنگ‌ورو می‌افتد و درخشش و رنگ خود را بهتر حفظ می‌کند. پس اگر قصد ندارید طلا را هر روز و دائما استفاده کنید، خرید طلای ۱۸ عیار انتخاب بهتری است.

هدف از خرید زنجیر خاص

تا این قسمت از راهنمای خرید زنجیر طلا با انواع زنجیر و دوام و استحکام آنها آشنا شدید. در این مرحله، بهتر است از خود بپرسید که هدف از خرید زنجیر طلا چیست و برای چه مقصودی قصد خرید زنجیر دارید؟ با تعیین هدف خود می‌توانید بهترین و مناسب‌ترین خرید را داشته باشید. برای این منظور سؤال‌های زیر را از خودتان بپرسید.

آیا می‌خواهید زنجیر از جنس طلا باشد یا روکش طلا داشته باشد؟

یکی از پرسش‌ هایی که پیش از انتخاب و خرید زنجیر طلا باید از خود بپرسید، این است که آیا محصول منتخب شما از جنس طلای کامل می باشد، یا با طلا روکش شده است! به این دلیل که بایستی چنین سوالی از خود بپرسید؟ چون تفاوت قیمتی طلای کامل با روکش طلا بسیار زیاد است.

زنجیر با روکش طلا قیمت ارزان‌ تری دارد اما در عوض، پس از مدتی، روکش طلای آن از بین می‌رود و فلز و رنگ زیرین آن نمایان می‌شود. در این شرایط باید دوباره به طلافروشی مراجعه کنید و از متخصصان این امر بخواهید تا دوباره زنجیر را آبکاری طلا کنند. با توجه به چنین مشکلاتی، اگر جزو کسانی هستید که همیشه گردنبند به گردن دارند، پیشنهاد ما این است که طلای کامل بخرید. چون دوام و استحکام آن همیشگی است و لازم نیست هر چند ماه یک‌بار، آن را آبکاری کنید.

برخی از زنجیرهای طلایی، تو خالی ساخته می‌شوند. به محض اینکه این نمونه‌ها را در دست بگیرید از وزن سبک آن‌ها متوجه این امر خواهید شد. مصنوعات توخالی در مقایسه با نمونه‌های تو پُر، وزن بسیار سبک‌تری دارند. در نتیجه قیمت ارزان‌تری هم دارند. اما ایراد اساسی این محصولات این است که به آسانی شکسته شده یا ترک بر می‌دارند. با توجه به طراحی زنجیر، شاید شکستگی محصول قابل تعمیر نباشد و چاره‌ای جز فروش آن نداشته باشید. اگر به هر دلیلی ترجیح می‌دهید طلای توخالی خریداری کنید، باید مراقبت بیشتری از آن داشته باشید.

عیار زنجیر طلای موردنظرتان چند باشد بهتر است؟

هنگام خرید زنجیر خاص باید به این نکته توجه داشته باشید که هر چه عیار محصول بالاتر باشد، نرم‌تر بوده و عمر کوتاه‌تری نسبت به عیارهای پایین‌تر دارد. اگر در نظر دارید که گردنبند را هر روز استفاده کنید، بهتر است از طلاهای ۲۰ یا ۲۲ عیار چشم‌پوشی کنید زیرا این مصنوعات خیلی راحت خراش برمی‌دارند و در برابر ضربه مقاومت چندانی ندارند. این در حالیست که مثلا طلاهای ۱۰ یا ۱۴ عیار به این خاطر که طلای کمتری در خود دارند، مقاومت و سختی بیشتری خواهند داشت.

البته، باید بدانید طلای کم‌عیار شاید مقاومت بالایی داشته باشد، اما بدون شک ارزش و بهای کمتری دارد. همچنین برای اشخاصی که به نیکل حساسیت دارند، به هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود. میزان حساسیت‌ زا بودن طلاهای کم‌عیار، بسیار بیشتر از طلاهای خالص‌تر است. اگر به فلز نیکل حساسیت دارید، به هیچ‌ عنوان به‌ سراغ خرید طلاهای ۱۰ یا ۱۴ عیار نروید. مگر اینکه مطمئن باشید در ساخت آن از نیکل استفاده نشده است. البته ما در ایران طلای زیر ۱۸ عیار نداریم زیرا خرید و فروش آنها غیر قانونی است.

زنجیر طلا

زنجیر خاص

حلقه‌ ها و دانه‌ های تشکیل‌ دهنده زنجیر چه شکلی باشند؟

حلقه‌ زنجیر نشان‌دهنده مقاومت گردنبند در برابر پاره شدن و شکستن است. یعنی به‌طور مثال، زنجیرهایی با بافت تخت (طرح امگا) و زنجیرهای جناغی به‌شدت مستعد پیچ خوردن هستند. از دیگر مدل‌های مشکل‌دار زنجیر می‌توان به زنجیر مارپیچ اشاره کرد. این نمونه خیلی راحت به لباس فرد گیر کرده و پیچ می‌خورد. تعمیر گردنبندی که به این صورت در هم تاب می‌خورد هم تقریبا غیرممکن خواهد بود.

هنگام خرید گردنبند، علاوه بر سلیقه شخصی خود باید به طریقه استفاده از طلای خود هم توجه داشته باشید. مثلا اگر قرار است گردنبند را همیشه به گردن داشته باشید و آن را از گردن خود خارج نکنید، توصیه می‌کنیم نمونه‌هایی خریداری کنید که ضخامت زیادی دارند و تحمل وزن آویز موردنظر شما را هم دارند. یعنی پس از گذشت چند ماه، در اثر سنگینی آویز پاره نمی‌شوند. بهترین مدل زنجیر که عمر و پایداری زیادی دارند، مدل‌های باکس و گندمی هستند. هر دو مدل علاوه بر تحمل وزن بالا، انعطاف‌پذیری زیادی هم دارند. از دیگر مدل‌های مورداعتماد هم می‌توان به زنجیرهای فیگارو، لنگر (مرینر)، قلابی، تسمه‌ای و طنابی اشاره کرد.

قفل زنجیر باید چگونه باشد؟

پیش از خرید گردنبند زنجیری، حتما قفل آن را امتحان کنید و مطمئن شوید که خیلی راحت باز یا شکسته نمی‌شود. مثلاً قفل لابستر یکی از بهترین انتخاب‌ها برای زنجیر طلاست. چون بسیارمحکم است و به‌راحتی باز نمی‌شود. با اینکه بیشتر زنجیرهای طلا با قفل‌های حلقه‌ای عرضه می‌شوند، اما این قفل‌ها اغلب نازک هستند و مقاومت لازم را ندارند؛ بنابراین، اگر قصد دارید هر روز از زنجیر استفاده کنید، قفل لابستری را انتخاب کنید.

انواع قفل زنجیر طلا خاص

قلاب یا قفل زنجیر به شکل‌ های مختلفی ساخته می‌شود و هریک استحکام خاصی دارند. در زیر انواع قفل زنجیر طلا را معرفی کرده‌ایم که در تصمیم‌گیری بهتر به شما کمک می‌کند.

قفل خرچنگی (لابستر)

این نوع قفل یادآور چنگک‌های خرچنگ است و حالت فنری دارد. یعنی اگر پس از باز کردن آن را رها کنید، به صورت خودکار بسته می‌شود. برای باز و بسته کردن این قفل باید اهرم فنری را بکشید تا قفل باز شود.

قفل زنجیر توپی زنجیر طلا خاص

این نوع قفل مخصوص زنجیرهای توپی‌شکل است. برای بستن این قفل باید توپک انتهای زنجیر را وسط قفل که دارای فرورفتگی است قرار دهید. سپس با هدایت توپک در جهت چپ یا راست و داخل قسمت باریک‌تر، قفل را محکم کنید. از این نوع قفل در دستبند های ظریف استفاده می‌شود.

قفل حلقه‌ ای فنری

این قفل شبیه قفل خرچنگی است. با این تفاوت که شکل دایره‌ای دارد و اغلب هم به‌وسیلۀ حلقه‌های درشت به بدنه یا زنجیر گردنبند متصل می‌شود. این قفل هم ایمنی خوبی دارد اما برای بستن آن باید از کسی کمک بگیرید.

قفل آهنربایی زنجیر خاص

همانطور که از نامش پیداست از دو قسمت آهنربایی تشکیل شده است. این دو قسمت روی هم قرار گرفته‌اند و اغلب زائده‌هایی هم دارند که مانع از لغزش آنها روی یکدیگر می‌شود تا کاملاً ثابت بمانند. این مگنت‌ها قوی هستند و باز و بسته کردن آنها آسان است، اما به اندازه قفل خرچنگی ایمنی ندارند.

قفل جعبه‌ای یا باکس

این قفل از دو بخش تیغه و شیار تشکیل شده است. برای بستن این قفل باید تیغه را درون شیار آن قرار دهید و برای باز کردنش هم دکمه‌ای در آن تعبیه شده که با فشار آن قفل باز می‌شود.

زنجیر طلا

زنجیر خاص

قفل پیچی

این قفل کاملاً شبیه پیچ است که در یک محفظه مارپیچی قرار می‌گیرد و با پیچاندن آن قفل بسته می‌شود. از آنجا که احتمال هرز شدن و باز شدن خودبه‌خود این قفل زیاد است، ایمنی آنچنانی ندارد.

قفل چرخان

قفل چرخان دارای دو بخش مجزاست که یکی حالت میله‌ای و دیگری شکل لولۀ توخالی است. با قرار دادن میله داخل لوله و فشار دادن آن قفل محکم می‌شود. قـفل چرخان اغلب در ساخت دستبندهای النگویی و النگو استفاده می‌شود.

قفل تاشو

قفل تاشو دارای یک بخش قفـل و یک بخش حلقه است. بخش قفلی دو نیمه دارد که توسط لولای ظریفی به هم متصل شده‌اند. با قرار گرفتن بخش حلقه‌ای در میان دو نیمۀ قفل و فشار دادن آن، گیره بسته و قفل محکم می‌شود. از قفل تاشو اغلب در ساخت دستبند طلا و گردنبند‌های ظریف و طرح جواهر استفاده می‌شود.

طول و ضخامت زنجیر طلا

همان‌طور که لباس‌های مختلف، باعث متفاوت دیده شدن اندام فرد می‌شوند، سایز زنجیر خاص هم در دیده شدن اندام‌های مختلف بدن نقش موثری دارد. مثلا اگر اندام باریکی دارید، بهتر است سراغ یک زنجیر کوتاه و نازک بروید. یا اگر چاق هستید، گردنبندهای زنجیری بلند و ضخیم انتخاب کنید.

  • اگر آویز گردنبند سنگین باشد، بهتر است زنجیر ضخیم انتخاب کنید که بتواند وزن آن را تحمل کند.
  • زنجیر نازک برای موهای بلند مناسب نیست زیرا موها در لای حلقه‌های زنجیر گیر می‌کنند.
  • اگر می‌خواهید زنجیر طلای شما تا زیر سینه‌ها و نزدیکی ناف ادامه داشته باشد، باید اندازه ۶۰ سانتی‌متری انتخاب کنید.
  • زنجیرهایی به طول ۵۵ سانتی‌متر تا روی سینه‌ ها ادامه دارند. این مدل برای کسانی مناسب است که می‌خواهند گردنبند آنها تا پایین یقه‌شان بلندی داشته باشد.
  • زنجیر با اندازۀ پرنسس بین ۴۳ تا ۴۸ سانتی‌متر طول دارد. این مدل روی یقه لباس قرار می‌گیرد.
  • رایج‌ترین و محبوب‌ترین سایز گردنبند زنجیری مردانه ۵۰ سانتی‌متر است که تا پایین یقه لباس بلندی دارد.
  • آقایان با گردن کوتاه باید زنجیر با سایز ۴۵ سانتی‌متر انتخاب کنند.
  • زنجیرهایی که برای کودکان ساخته می‌شوند بین ۳۵ تا ۴۰ سانتی‌متر اندازه دارند.

نرم بودن زنجیر خاص

یکی از مسائلی که حتما پیش از خرید زنجیر باید به آن توجه کنید، نرم بودن سطح آن است. شاید تصور کنید این موضوع چندان جدی نیست. اما همین‌قدر بدانید که وقتی سطح زنجیر زبر است، پس از چند ساعت استفاده پوستِ گردن و سینه شما به‌ شدت آزرده و قرمز خواهد شد. برای آزمایش و کسب اطمینان از نرمی زنجیر، فقط کافی است انگشتان خود را روی تمامی سطح آن بکشید. حتی می‌توانید زنجیر را روی لباستان بکشید و ببینید آیا به لباس گیر می‌کند یا خیر. اگر گیر نکرد، یعنی صاف است و می‌توانید آن را خریداری کنید.

جمع بندی

در این مقاله راهنمای خرید زنجیر طلا خاص در مورد انواع زنجیرهای طلا و قفل‌ های آن‌ ها برایتان توضیحات کاملی ارائه دادیم. همچنین گفتیم که پیش از خرید زنجیر طلا باید به چه مواردی توجه داشته باشید. در صورت تمایل برای خرید انواع گردنبندهای زنجیری، می‌توانید از محصولات متنوع وب‌سایتمان دیدن کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *